Rozwój harcerza FSE

11 kwietnia 2023 | ŁucjaR

Rozwój harcerza FSE

W FSE działamy w trzech gałęziach: żółtej (wilczki od 9 do 12 lat), zielonej (harcerki i harcerze od 12 do 17 lat) i czerwonej (przewodniczki i wędrownicy powyżej 17 lat). W tym poście skupimy się na tym jak przebiega rozwój harcerza/harcerki w drużynie.

 

Początki

 

Po przejściu do drużyny z gromady lub dołączeniu do drużyny z zewnątrz pierwszym ważnym wydarzeniem będzie Przysięga Wierności. Harcerz/rka składa ją, gdy jest zdecydowany/a, że chce być w drużynie, w zastępie i posiada już umundurowanie. Przysięga Wierności sprawia, że stajemy się członkami zastępu, dlatego też dostajemy wtedy nawęzy. Jeśli osoba nie była wcześniej wilczkiem w danym szczepie, otrzymuje również chustę drużyny.

Po Przysiędze Wierności, kiedy jesteśmy już członkami zastępu i pełnimy w nim funkcję, następuje czas, by przygotować się do Przyrzeczenia. Zwykle przygotowanie polega na zdawaniu u zastępowej/zastępowego zadań i zrozumieniu czym jest Przyrzeczenie. Kiedy harcerz/rka oraz jego/jej zastępowy/a uważa, że jesteśmy gotowi zostajemy wezwaniu na Sąd Honorowy. Jeśli zostaniemy zaakceptowani przez SH, składamy Przyrzeczenie, czyli zostaliśmy harcerzem/rką już na całe życie. Od tego czasu na berecie możemy nosić Krzyż oraz musimy przestrzegać Przyrzeczenia, którego tekst brzmi:

"Na mój honor, z łaską Bożą, przyrzekam całym życiem służyć Bogu, Kościołowi, mojej Ojczyźnie i Europie chrześcijańskiej, nieść w każdej potrzebie pomoc bliźnim, i przestrzegać Prawa Harcerskiego."

 

Dalszy rozwój

 

Na złożeniu Przyrzeczenia nie kończy się nasza droga. Następuje czas, by zdobyć kolejny stopień. U harcerek jest to stopień tropicielki, natomiast u harcerzy – wywiadowca. Stopień zdobywamy kształcąc się w różnych dziedzinach, rozwijając swoje umiejętności technik harcerskich i zdając zadania u zastępowego/ej (lub drużynowego/ej). Odznakę stopnia nosimy na lewym rękawie tuż pod końcem nawęzu zastępu i jest to biało-zielona lilijka.

Po otrzymaniu stopnia tropicielki/wywiadowcy mogą zostać przyznane nam sprawności , które są świetną okazją do rozwoju. Po przyznaniu nam sprawności naszywamy naszywki na prawy rękaw pod herbem chorągwi.

Kolejnym stopniem jest pionierka (harcerki) i ćwik (harcerze). Po zdobyciu stopnia zamienimy naszywkę z biało-zieloną lilijką na naszywkę z lilijką biało-czerwoną.

Kiedy chcemy rozwinąć się jeszcze bardziej otworem stoją przed nami sprawności mistrzowskie. By została nam taka przyznana musimy posiadać kilka sprawności z danej dziedziny i wypełnić kilka służb (takich większych zadań). Po przyznaniu nam sprawności mistrzowskiej, metalową odznakę nosimy nad lewą kieszenią.

 

Co dalej?

 

Po czasie spędzonym w drużynie następuje przejście do Ogniska Młodych Przewodniczek/Kręgu Młodych Wędrowników (gałąź czerwona), gdzie można nadal rozwijać się i zdobywać nowe doświadczenie, jednak jest to temat na inny artykuł.

Podobne posty

0 komentarzy

Nie ma jeszcze żadnego komentarza